Sjednání cestovního pojištění ON-LINE

Centrum potápění BrnoJAK VYBRAT KURZ POTÁPĚNÍ

Cenrum potápění BRNO

PRO AKTUÁLNÍ INFORMACE O ALBE NAVŠTIVTE JIŽ NAŠE NOVÉ STRÁNKY ALBE.CZMezinárodní výukové systémy


Stále více zákazníků se zajímá, kterou výcvikovou potápěčskou agenturu si vybrat pro ten svůj kurz potápění. Nejčastější otázka je, který kurz je nejlepší a jestli mě tu certifikaci ve světě uznají.

Celosvětově se odhaduje více než 250 výcvikových systémů a organizací. Důležité jsou ty nejrozšířenější, kterých je asi 28. V České republice je jich cca 10. Mezi ty nejznámější v ČR patří CMAS, PADI, SSI, UDI, IANTD, SDI, TDI, NAUI a EDS. Až na EDS jsou všechny tyto výcvikové organizace zahraniční, nejvíce pak z USA. Pokud se tedy tento zahraniční výcvikový systém chce prezentovat a vyučovat v ČR musí splňovat normu EU např. pro kurz potápění OWD – Samostatný potápěč, je to EN 14153-2-level2 a na základě splnění podmínek této normy si dále musí požádat Ministerstvo školství o platnou akreditaci na Výuku potápění. Pokud toto všechno výcviková agentura splňuje, může vyučovat kurzy přístrojového potápění v ČR.

Z toho jasně vyplývá, že na kurz přístrojového potápění je norma, kterou musí všechny organizace akceptovat a vyučovat potápění pouze podle této normy. Všichni tedy učí to stejné. Nic nesmí ubrat, ale můžou si něco málo přidat. Nelze tedy nikdy s určitostí říci, který systém je lepší a který horší. Navíc většina těch nejrozšířenějších výcvikových agentur mezi sebou uzavřela dohodu (RSTC) o vzájemném uznání a shodě základních rekreačních kvalifikačních stupňů – kurzů potápění. Je tedy možné navzájem kombinovat různé výcvikové systémy.

Odpověď na otázku, je tedy velmi snadná. Nemůžeme odpovědně říct který systém je lepší, který kvalitnější a jestli ten levnější je horší, když všichni učí téměř to stejné. Rozdíly v cenách kurzů potápění jsou většinou jen v množství výukových a reklamních materiálů, které student povinně dostane. V levnějších kurzech dostanete pro teoretickou výuku materiály, které ke kurzu skutečně potřebujete a žádné zbytečnosti navíc, které v dražším kurzu připlácíte. Certifikační kartu od kteréhokoliv systému Vám ve světě stejně uznají, protože potápění je business a vy přinášíte peníze za služby, které potápěčská centra na celém světě nabízejí. Jenom hlupák od sebe zažene člověka, který mu chce dát vydělat.

Není totiž vůbec důležité, kterou asociaci si pro kurz potápění vyberete. Nejdůležitější pro Vás je výběr potápěčského centra, jeho tradice, důvěryhodnost, poctivost, kvalita a nejširší nabídka služeb. A hlavně také jakého instruktora si zvolíte. Ono se totiž v tomhle sportu určitě spěchat nevyplácí. Pamatujte na to, na kolik si ceníte svého zdraví a jak moc to s potápěním myslíte vážně, až budete žádat Vašeho instruktora o slevu nebo nakupovat kurz potápění na slevovém portálu.


Pár typů jaký by měl být můj instruktor (lektor):

  • Nejlepším učitelem je komunikativní, ochotný, trpělivý ale hlavně důsledný člověk. Peníze u něho nejsou na prvním místě.

  • Měl by mít dostatek zkušeností a potápění ho musí především bavit. Na prvním místě je u něho kvalita a bezpečnost výcviku. Dá Vám totiž víc, než se dočtete jen v učebnicích.

  • Svým postojem a přehledem působí na stresované začátečníky a dodává jim potřebný klid.

  • Individuálně a zodpovědně přistupuje k řešení všech problémů.

  • Učit, vzdělávat, předávat své zkušenosti je to nejtěžší na práci Instruktora a ani ten nejlepší potápěč toto nemusí zvládnout. Proto stále platí, že dobý potápěč nemusí být dobrý učitel.

  • Váš Instruktor by neměl být jen Váš učitel, ale hlavně i Váš kamarád. Potápění je totiž zábava. Neměla by sním být nuda. Jeho výklad a potápění s ním Vás má především bavit.

  • Stále platí, že ta nejlepší doporučení jsou osobní zkušenosti Vašich kolegů a známých.
Ovšem drtivá většina našich zákazníků upřednostňuje EDS (EUROPEAN DIVING SCHOOL). Proč dávat finanční prostředky do zahraničí a podporovat jiné ekonomiky, když výcvik u EDS je stejně kvalitní. Mnohem více lidí si uvědomuje, že pojmy známé z naší historie jako vlastenectví, národní hrdost a morálka platí stále i dnes. EDS je česká škola. Jsme přece hrdí na to, že jsme Češi.Josef Habrovec

Potápím se od roku 1982. Po 34 letech potápění se zkušenosti dají získat 34 léty potápění.

SVAZARM – Bronzový odznak
PADI – DIVEMASTER
SDI – INSTRUKTOR DIVEMASTER
TDI – INSTRUKTOR NITROX
SSI – MASTER INSTRUKTOR
SSI – PLATINUM INSTRUKTOR
EDS – GARANT a INSTRUKTOR TRENÉR